Dansk Sejlunion



29. marts 2016 15:55 af Flemming Ø. Pedersen

Dansk sølv og to gange bronze ved EUROSAF-stævnet på Mallorca

Nacra-feltet ud for Palma. Foto: Pedro Martinez/Princesa Sofia IBEROSTAR

Trofeo Princesa Sofia sluttede lørdag (2.4.) med fire danske både i Medal Race. Resultatet blev tre medaljer i henholdsvis 49erFX, Nacra 17 og Laser Radial.

Trofeo Princesa Sofia blev afviklet i dagene 28.. marts - 2. april ud for Palma, Mallorca. Stævnet var årets første i den europæiske EUROSAF-serie. 

Alle de OL-udtagne danske sejlere - og de sejlere, der stadig jagter OL-billetter var til start ved stævnet. 

I mændenes Laser-klasse blev det afgjort, at Michael Hansen vinder den danske udtagelsesserie til OL.

Følg løbende opdateringer sejlerlandsholdets Facebook-side og på sejlerlandsholdet.dk 

SENESTE DANSKE RESULTATER

Lørdag 2.4. - dag 6 (slutstilling) 

49erFX - Medal Race
Jena Mai Hansen/Katja Salskov-Iversen: (10) samlet 2

Laser Radial - Medal Race
Anne-Marie Rindom: (3) samlet 3
Sarah Gunni: (7) samlet 5 

Nacra 17 - Medal Race
Allan Nørregaard/Anette Viborg: (2) samlet 3

----------------------------------------------------- 

Øvrige danske slutplaceringer

49erFX
Katrine Bendix/Christina Andersen: samlet 27 

49er
Jonas Warrer/Christian Peter Lübeck: samlet 12 
Frederik Rask/Nicolaj Buhl: samlet 44 
Tobias Hemdorff/Sebastian Byrsting: samlet 57
Joakim Salskov-Iversen/Marcus Bay: samlet 66
Frederik Melson/Carl Emil Baad: samlet 69

Laser Radial
Sofie Slotsgaard: samlet 47  
Laura K. Frederiksen: samlet 63 

Finnjolle
Jonas Høgh-Christensen: samlet 16 
André Højen Christiansen: samlet 55 

Laser Standard
Michael Hansen: samlet 35
Patrick Döpping: samlet 92
Mads Bendix: samlet 96
Christian Guldberg Rost: samlet 99
Martin Aamann Jessen: samlet 100
Carsten Faubel: samlet 126  

RS:X (M)
Sebastian Fleischer: samlet 22

RS:X (K)
Lærke Buhl-Hansen: samlet 23

------------------------------------------------

Fredag 1.4. - dag 5  

49erFX
Jena Mai Hansen/Katja Salskov-Iversen: (3, 9, 2) samlet 2
Katrine Bendix/Christina Andersen: (19, 26, 22) samlet 27 

49er
Jonas Warrer/Christian Peter Lübeck: (6, 12, 16, 20) samlet 12 
Frederik Rask/Nicolaj Buhl: (DNC, 12, 12 sølv) samlet 44 
Tobias Hemdorff/Sebastian Byrsting: (UFD, 18 bronze) samlet 57
Joakim Salskov-Iversen/Marcus Bay: (15, 19 bronze) samlet 66
Frederik Melson/Carl Emil Baad: (16, 15 bronze) samlet 69

Laser Radial
Sarah Gunni: (1, 6) samlet 2
Anne-Marie Rindom: (16, 27) samlet 4
Sofie Slotsgaard: (8, 22 sølv) samlet 47  
Laura K. Frederiksen (12, 18 sølv) samlet 63 

Finnjolle
Jonas Høgh-Christensen: (43, 15) samlet 16 
André Højen Christiansen: (53, 45) samlet 55 

Nacra 17
Allan Nørregaard/Anette Viborg: (13, 6, 5) samlet 5 

Laser Standard
Michael Hansen: (19, 41) samlet 35
Patrick Döpping: (DNC, DNC sølv) samlet 92
Mads Bendix (DNC, DNC sølv) samlet 96
Christian Guldberg Rost: (DNC, DNC sølv) samlet 99
Martin Aamann Jessen: (DNC, DNC sølv) samlet 100
Carsten Faubel: (BFD, DNC bronze) samlet 126  

RS:X (M)
Sebastian Fleischer: (10) samlet 22

RS:X (K)
Lærke Buhl-Hansen: (12, 11) samlet 23

----------------------------------------

Torsdag 31.3. - dag 4  

49erFX
Jena Mai Hansen/Katja Salskov-Iversen: (3, 5, 3, 2) samlet 2
Katrine Bendix/Christina Andersen: (23, DNC, DNC, DNC) samlet 27 

49er
Jonas Warrer/Christian Peter Lübeck: (5, 7, 6, 5) samlet 12 
Frederik Rask/Nicolaj Buhl: (19, 18, 15, DNC sølv) samlet 46 
Tobias Hemdorff/Sebastian Byrsting: (7, DSQ, 2, 1 bronze) samlet 55
Joakim Salskov-Iversen/Marcus Bay: (2, DNF, 15, 8 bronze) samlet 64
Frederik Melson/Carl Emil Baad: (DNC, DNC, 16, 9 bronze) samlet 69

Laser Radial
Anne-Marie Rindom: (1, 10) samlet 1
Sarah Gunni: (39, 1) samlet 4
Sofie Slotsgaard: (10, 1 sølv) samlet 47  
Laura K. Frederiksen (22, 4 sølv) samlet 67 

Finnjolle
Jonas Høgh-Christensen: (6, 17) samlet 14 
André Højen Christiansen: (56, 44) samlet 56 

Nacra 17
Allan Nørregaard/Anette Viborg: (12, 10, 3) samlet 3 

Laser Standard
Michael Hansen: (23, 33) samlet 35
Patrick Döpping: (30, DNC sølv) samlet 80
Mads Bendix (DNC, DNC sølv) samlet 93
Christian Guldberg Rost: (DNC, DNC sølv) samlet 99
Martin Aamann Jessen: (DNF, DNC sølv) samlet 100
Carsten Faubel: (16, 14 bronze) samlet 114  

RS:X (M)
Sebastian Fleischer: (28, 35, 10) samlet 27

RS:X (K)
Lærke Buhl-Hansen: (26, 32) samlet 27

------------------------------------------------

Onsdag 30.3. - dag 3  

49erFX
Jena Mai Hansen/Katja Salskov-Iversen: (3, 7) samlet 2
Katrine Bendix/Christina Andersen: (12, 23) samlet 25 

49er
Jonas Warrer/Christian Peter Lübeck: (15) samlet 19 
Frederik Rask/Nicolaj Buhl: (-) samlet 39 
Tobias Hemdorff/Sebastian Byrsting: (-) samlet 55
Joakim Salskov-Iversen/Marcus Bay: (-) samlet 67
Frederik Melson/Carl Emil Baad: (-) samlet 72

Laser Radial
Anne-Marie Rindom: (1, 1) samlet 1
Sarah Gunni: (13, 2) samlet 4
Sofie Slotsgaard: (8, 11 sølv) samlet 50  
Laura K. Frederiksen (22, 28 sølv) samlet 73 

Finnjolle
Jonas Høgh-Christensen: (16, 20) samlet 16 
André Højen Christiansen: (49, 45) samlet 53 

Nacra 17
Allan Nørregaard/Anette Viborg: (DPI, 9, 10) samlet 4 

Laser Standard
Michael Hansen: (30, 15) samlet 38
Patrick Döpping: (7, 21 sølv) samlet 68
Mads Bendix (41, 38 sølv) samlet 82
Christian Guldberg Rost: (DNC, DNC sølv) samlet 91
Martin Aamann Jessen: (44, 35 sølv) samlet 98
Carsten Faubel: (DPI, 18 bronze) samlet 116  

RS:X (M)
Sebastian Fleischer: (23) samlet 33

RS:X (K)
Lærke Buhl-Hansen: (7, 25) samlet 25

---------------------------------------

Tirsdag 29.3. - dag 2  

49erFX
Jena Mai Hansen/Katja Salskov-Iversen: (2, DSQ, 10) samlet 2
Katrine Bendix/Christina Andersen: (24, 16, 27) samlet 25 

49er
Jonas Warrer/Christian Peter Lübeck: (20, 16, 21) samlet 22 
Frederik Rask/Nicolaj Buhl: (15, 14, 16) samlet 39 
Tobias Hemdorff/Sebastian Byrsting: (26, 24, 30) samlet 55
Joakim Salskov-Iversen/Marcus Bay: (30, 34, 29) samlet 67
Frederik Melson/Carl Emil Baad: (34, 31, 31) samlet 72

Laser Radial
Anne-Marie Rindom: (12, 16) samlet 5
Sarah Gunni: (15, 7) samlet 7
Sofie Slotsgaard: (31, 17) samlet 49  
Laura K. Frederiksen (37, 33) samlet 73 

Finnjolle
Jonas Høgh-Christensen: (17, 10) samlet 14 
André Højen Christiansen: (51, 57) samlet 55 

Nacra 17
Allan Nørregaard/Anette Viborg: (7, 1, 11) samlet 4 

Laser Standard
Michael Hansen: (24, UFD) samlet 46
Mads Bendix (42, 16) samlet 57
Christian Guldberg Rost: (18, 29) samlet 69
Patrick Döpping: (UFD, 29) samlet 89
Martin Aamann Jessen: (27, 14) samlet 94
Carsten Faubel: (29, 44) samlet 108  

RS:X (M)
Sebastian Fleischer: (26, 16) samlet 34

RS:X (K)
Lærke Buhl-Hansen: (21, 8) samlet 29  

-----------------------------------

Mandag 28.3. - dag 1  

49erFX
Jena Mai Hansen/Katja Salskov-Iversen: (2, 1, 1) samlet 2
Katrine Bendix/Christina Andersen: (DNC, DNC, 25) 

49er
Jonas Warrer/Christian Peter Lübeck: (10, 7, 6) samlet 14 
Frederik Rask/Nicolaj Buhl: (22, 19, 20) 
Tobias Hemdorff/Sebastian Byrsting: (17, 22, 24)
Joakim Salskov-Iversen/Marcus Bay: (27, DNC, DNC)
Frederik Melson/Carl Emil Baad: (DNC, DNC, DNC)

Laser Radial
Anne-Marie Rindom: (1, 1) samlet 1
Sarah Gunni: (2, 7) samlet 7
Sofie Slotsgaard: (17, 24)  
Laura K. Frederiksen (34, 32) 

Finnjolle
Jonas Høgh-Christensen: (6, DNC) 
André Højen Christiansen: (57, 47) 

Nacra 17
Allan Nørregaard/Anette Viborg: (7, 7, 6) samlet 8 

Laser Standard
Michael Hansen: (7, 11) samlet 25
Mads Bendix: (16, 17) samlet 43
Christian Guldberg Rost: (21, 19) samlet 56
Patrick Döpping: (18, 26) samlet 61
Martin Aamann Jessen: (35, 37)
Carsten Faubel: (40, 26)  

RS:X (M)
Sebastian Fleischer: (11, 17)

RS:X (K)
Lærke Buhl-Hansen: (18, 18)