Dansk Sejlunion



TORM Stævner

TORMlogo_primaer_2016
Stævner 2016

TORM Junior Grandprix

Optimist, Zoom8 samt Feva

30. april - 1. maj

Egå Sejlklub
Billeder fra dag 1
Billeder fra dag 2

Info og tilmelding

14. - 15. maj

Kerteminde Sejlklub

Info og tilmelding

28.-29 maj

Faaborg Sejlklub

Info og tilmelding

TORM Ungdoms Grandprix

Europe, Laser Standard, Laser Radial, 29er samt Hobie 16 SPI

7. - 8. maj

Nyborg Sejlforening

Info og tilmelding

21. - 22. maj

Yachtklubben Furesøen

Info og tilmelding

27. - 28 aug.

Egense Sejlklub / Nordøstjysk Kreds

Info og tilmelding

TORM Junior DM

Optimist A, Zoom8

10. - 11. sept.

Sønderborg Yacht-Club

Info og tilmelding

TORM Ungdoms DM (samt Junior DM for Feva)

Europe, Laser Radial, 29er, Feva

24. - 25. sept.

Skælskør Amatør-Sejlklub

Info og tilmelding

TORM Holdsejlads DM

Optimist

8-9 oktober

KDY / Peblingesøen

Info og tilmelding

              

Se mere om de enkelte klassers øvrige aktiviteter på "Klassernes sider"

2015

TORMlogo_primaer_2016

Vinderne af TORM Junior Grandprix 2015 ranglistene blev

Optimist/Piger Charlotte Bjerg Lorenzen
Sønderborg Yacht-Club
Optimist/Drenge Christian Spodsberg Fredericia Sejlklub
Zoom8/Piger Michala Høeg Norsell
Yachtklubben Furesøen
Zoom8/Drenge Rasmus Bergmann Fabrin
Yachtklubben Furesøen
Feva XL Johannes Lindegaard & Gustav Clausen
Kongelig Dansk Yachtklub

TORM Junior Grandprix blev i 2015 afholdt af

  • Vallensbæk Sejlklub
  • Kerteminde Sejlklub
  • Yachtklubben Furesøen

Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2015 ranglistene blev

Europe/Piger Malene Christensen
Vedbæk Sejlklub
Europe/Drenge Emil Munch
Kaløvig Bådelaug
Laser Standard Martin Aamann Jessen
Egå Sejlklub
Laser Radial Sofie Slotsgaard
Fredericia Sejlklub
29er Daniel Nyborg & Sebastian Wright Olesen
Yachtklubben Furesøen
Hobie 16 SPI Nicolaj Bjørnholt & Calle Sørensen
Hhv. Svendborg Sunds Sejlklub & Thurø Sejlklub

TORM Ungdoms Grandprix blev i 2015 afholdt af

  • Kongelig Dansk Yachtklub
  • Sallingsund Sejlklub
  • Aabenraa Sejlklub

TORM Grandprix ranglister 2015

2014

Vinderne af TORM Junior Grandprix 2014 ranglistene blev

Optimist/Piger Katerina Bjerre Knudsen
Skive Sejlklub
Optimist/Drenge Oliver Ørting
Præstø Sejlklub
Zoom8/Piger Julie Havn
Gråsten Sejlklub
Zoom8/Drenge Julius Damsgaard
Skive Sejlklub
Feva XL Magnus Måhr og Jonas Lundegaard
Sejlklubben Egensedybet

TORM Junior Grandprix blev i 2014 afholdt af

  • Faaborg Sejlklub
  • Horsens Sejlklub
  • Kerteminde Sejlklub

Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2014 ranglistene blev

Europe/Piger Anna Munch
Kaløvig Bådelaug
Europe/Drenge Mads Frøkjær Petersen
Kaløvig Bådelaug
Laser Standard Christian Guldberg Rost
Egå Sejlklub
Laser Radial Anne-Marie Rindom
Horsens Sejlklub
29er Jens Philip Dehn-Toftehøj og Christian Torp
Yachtklubben Furesøen
Hobie 16 SPI Nicklas Heide og Oliver Bloch
Svendborg Sunds Sejlklub

TORM Ungdoms Grandprix blev i 2014 afholdt af

  • Kongelig Dansk Yachtklub
  • Vallensbæk Sejlklub
  • Sailing Århus

TORM Grandprix ranglister 2014

2013

Vinderne af TORM Junior Grandprix 2013 ranglistene blev

Optimist/Piger Julie Havn Gråsten Sejlklub
Optimist/Drenge Sebastian Pieters KDY/Skovshoved Sejlklub
Zoom8/Piger Sara Lyngborg Pedersen Århus Sejlklub
Zoom8/Drenge Jeppe Rørholm Borch Roskilde Sejlklub
Feva XL Cirkeline Skovgaard Andersen og Ulrik Dyre Søeberg Thurø Sejlklub

TORM Junior Grandprix blev i 2013 afholdt af

  • Kolding Sejlklub
  • Kerteminde Sejlklub
  • Svendborg Sunds Sejlklub

Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2013 ranglistene blev

Europe/Piger Kristine Mauritzen Skovshoved Sejlklub
Europe/Drenge Mathias Livbjerg Kaløvig Bådelaug
Laser Standard André Højen Christiansen Sejlklubben Neptun Vejle
Laser Radial Martin Aamann Jessen  Egå Sejlklub
29er Frederik Just Melson og Markus Oliver Nielsen Middelfart Sejlklub
Hobie 16 SPI Nicolaj Bjørnholt og Martin Hjortlund Svendborg Sunds Sejlklub

TORM Ungdoms Grandprix blev i 2013 afholdt af

  • Bønnerup Strands Sejlklub
  • Sønderborg Yacht-Club
  • Sailing Århus

TORM Grandprix ranglister 2013

2012

Vinderne af TORM Junior Grandprix 2012 ranglistene blev

Optimist/Piger Amanda Ammundsen Fredericia Sejlklub
Optimist/Drenge Jeppe Rørholm Borch Roskilde Sejlklub
Zoom8/Piger Anna Munch Kaløvig Bådelaug
Zoom8/Drenge Emil Tang Kerteminde Sejlklub
Feva XL Peter Måhr og Jeppe Michaelsen Sejlklubben Egensedybet
Hobie 405 Emilie Jacobsen og Anne Katrine Løndorf Middelfart Sejlklub

TORM Junior Grandprix blev i 2012 afholdt af

  • Kolding Sejlklub
  • Kerteminde Sejlklub
  • Aabenraa Sejl-Club

Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2012 ranglistene blev

Europe/Piger: Anna Livbjerg Kaløvig Bådelaug
Europe/Drenge:  Lau Zachariassen Frederikssund Marbæk Juniorsejlcente
Laser Standard:  André Højen Christiansen Sejlklubben Neptun Vejle
Laser Radial: Patrick Döpping Egå Sejlklub
RS:X: Lærke Buhl-Hansen Århus Sejlklub
29er: Frederik Just Melson og Markus Oliver Nielsen Middelfart Sejlklub
Hobie 16 SPI: Daniel Bjørnholt og Nicolaj Børnholt Svendborg Sunds Sejlklub

TORM Grandprix ranglister 2012 

2011

Vinderne af TORM Junior Grandprix 2011 ranglistene blev

Optimist/Piger Cille Smedegaard Skovshoved Sejlklub
Optimist/Drenge Tobias Andersen Skovshoved Sejlklub
Zoom8/Piger Jacqueline Döpping Egå Sejlklub
Zoom8/Drenge Kasper Bech Skiveren Yachtklubben Furesøen
Feva XL Daniel Hannesbo og Pernille Husby Nielsen Helsingør Amatør Sejlklub
Hobie 405 Klara Visby og Johan Poulsgaard Horsens Sejlklub

TORM Junior Grandprix blev i 2011 afholdt af

  • Kolding Sejlklub
  • Kerteminde Sejlklub
  • Sailing Århus

Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2011 ranglistene blev

Europe/Piger Anna Livbjerg Kaløvig Bådelaug
Europe/Drenge Tobias Hemdorff Kaløvig Bådelaug
Laser Standard  Mads Bendix Fredericia Sejlklub
Laser Radial Christian Guldberg Rost Egå Sejlklub
RS:X Lærke Buhl-Hansen Århus Sejlklub
29er Katja Salskov-Iversen og Christian Gormsen Yachtklubben Furesøen 
Hobie 16 SPI Daniel Bjørnholt og Nicolaj Børnholt Svendborg Sunds Sejlklub

TORM Ungdoms Grandprix blev i 2011 afholdt af

  • Vedbæk Sejlklub
  • Sønderborg Yacht-Club
  • Sailing Århus

TORM Grandprix ranglister 2011

2010

Vinderne af TORM Junior Grandprix 2010 ranglistene blev 

Optimist/Piger: Amalie P. Stubdrup Egå Sejlklub
Optimist/Drenge:  Frederik Rask Skovshoved Sejlklub
Zoom8/Piger: Malene Victoria Christensen Frederikssund Sejlklub
Zoom8/Drenge: David Sander Yachtklubben Furesøen
Feva XL: Filip Hansen og Julie Erch Petersen Brøndby Strands Sejlklub
Hobie 405: Martin B. Larsen og Pernille Asp Køge Sejlklub

TORM Junior Grandprix blev i 2010 afholdt af

  • Kerteminde Sejlklub
  • KDY
  • Kaløvig Bådelaug

Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2010 ranglistene blev

Europe/Piger: Anna Livbjerg Kaløvig Bådelaug
Europe/Drenge:  Simon Klint Bergh Skovshoved Sejlklub
Laser Standard:  Mads Hansen Kaløvig Bådelaug
Laser Radial: Stig Steinfurth Fredericia Sejlklub
RS:X: Sebastian Fleischer Kongelig Dansk Yachtklub/Kerteminde Sejlklub
29er: Kristian Kirketerp, Egå Sejlklub og Mathias Lehm Sletten Kaløvig Bådelaug
Hobie 16 SPI: Daniel Bjørnholt og Nicolaj Børnholt Middelfart Sejlklub

TORM Ungdoms Grandprix blev i 2010 afholdt af 

  • Aabenraa Sejl-Club
  • Kragenæs Sejlklub
  • Kerteminde Sejlklub

TORM Grandprix ranglister 2010

2004-2009


Vinderne af TORM Junior Grandprix 2009 ranglistene blev

Optimist/Piger Asta Reedtz Husted Egå Sejlklub
Optimist/Drenge Mathias Livbjerg Kaløvig Bådelaug
Zoom8/Piger Trine Bentzen Yachtklubben Furesøen
Zoom8/Drenge August Bomholt Yachtklubben Furesøen/Farum Sejlklub
Feva XL Jeppe Christensen og Niels Justesen Skælskør Amatør Sejlklub
Hobie 405 Tobias Nøddegaard og Jeppe Wulff Christiansen Middelfart Sejlklub

TORM Junior Grandprix blev i 2009 afholdt af 

  • Aabenraa Sejl-Club
  • Kerteminde Sejlklub
  • Kaløvig Bådelaug

Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2009 ranglistene blev

Europe/Piger Annette Lundø Horsens Sejlklub
Europe/Drenge Simon Klint Bergh Skovshoved Sejlklub
Laser Standard Mads Hansen Kaløvig Bådelaug
Laser Radial André Højen Christiansen Sejlklubben Neptun Vejle/Fredericia Sejlklub
RS:X Sebastian Fleischer Ålsgårde Surf og Sejlklub
29er Jeppe Dybkjær Ditlev og Søren Dybkjær Ditlev Fredericia Sejlklub
Hobie 16 SPI Emil Landry og Jacob Dannefer Middelfart Sejlklub/Fredericia Sejlklub

TORM Ungdoms Grandprix blev i 2009 afholdt af

  • Farum Sejlklub
  • Bønnerup Strand Sejlklub
  • Kerteminde Sejlklub

TORM Grandprix ranglister 2009

2008

Vinderne af TORM Junior Grandprix 2008 ranglistene blev

Optimist/Piger: Julie Kold Kerteminde Sejlklub
Optimist/Drenge:  Balder Tobiasen Kerteminde Sejlklub
Zoom8 Bror Tobiasen Kerteminde Sejlklub
Feva XL: Frederik Just Melson og Markus Oliver Nielsen Middelfart Sejlklub
Hobie 405: Rasmus Antoft og Martin Hjortlund Christensen Horsens Sejlklub

TORM Junior Grandprix blev i 2008 afholdt af

  • Kerteminde Sejlklub
  • Kalundborg Sejlklub
  • Horsens Sejlklub.

Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2008 ranglistene blev

Europe/Piger: Anne-Marie Rindom Horsens Sejlklub
Europe/Drenge:  Martin Fruergaard Oure Sejlklub
Laser Standard:  Thorbjørn Schierup Kaløvig Bådelaug
Laser Radial: Cathrine Hall Kongelig Dansk Yachtklub
RS:X: Jesper Nors Skive Windsurfing Klub
29er: Henriette Frislev og Mathias Lehm Sletten Egå Sejlklub/Kaløvig Bådelaug
Hobie 16 SPI: Simon Michaelsen og Jacob Dannefer Fredericia Sejlklub/ Middelfart Sejlklub
470: Henrik Rask Søgård og Søren Wiegand Kristensen Kongelig Dansk Yachtklub
Yngling: Marc Wain Pedersen, Morten Grønning og Kristian Schaldemose Sundby Sejlforening

TORM Ungdoms Grandprix blev i 2008 afholdt af

  • Bønnerup Strand Sejlklub
  • Aabenraa Sejl-Club
  • Sailing Århus

TORM Grandprix ranglister 2008

2007

Vinderne af TORM Junior Grandprix 2007 ranglistene blev

Optimist/Piger Josephine Frederiksen Kongelig Dansk Yachtklub
Optimist/Drenge Jes Lyhne Bonde Haderslev Sejlclub/Kolding Sejlklub
Zoom8 Henriette Søster Frislev  Egå Sejlklub
Hobie 405 Daniel Nøhr Andersen,  og Lukas Junke Sejlklubben Møn/Sejlklubben Ulvsund

TORM Junior Grandprix blev i 2007 afholdt af

  • Skive Sejlklub
  • Gråsten Sejlklub
  • Kerteminde Sejlklub

Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2007 ranglistene blev

Europe/Piger Sarah Poulsen Horsens Sejlklub
Europe/Drenge Pascal Timshel Kongelig Dansk Yachtklub
Laser Standard Magnus Kældsø Svendborg Sunds Sejlklub
Laser Radial Sarah Gunni Skovshoved Sejlklub
29er Henrik Rask Søgård og Søren Wiegand Kristensen Kongelig Dansk Yachtklub
Hobie 16 SPI Emil Landry, Middelfart Sejlklub og Jacob Dannefer Fredericia Sejlklub
Yngling Marc Wain Pedersen, Morten Grønning og Kristian Schaldemose

Sundby Sejlforening

TORM Ungdoms Grandprix blev i 2007 afholdt af

  • Horsens Sejlklub
  • Sønderborg Yacht-Club
  • Hellerup Sejlklub

TORM Grandprix ranglister 2007

2006

Vinderne af TORM Junior Grandprix 2006 ranglistene blev

Optimist Jes Lyhne Bonde Haderslev Sejlclub/Kolding Sejlklub
Zoom8 Frederik Thaarup Sejlklubben Køge Bugt
Hobie 405 Patrick Jensen og Erik Bærntsen Sejlklubben Ulvsund

TORM Junior Grandprix blev i 2006 afholdt af

  • Horsens Sejlklub
  • Kerteminde Sejlklub
  • Gråsten Sejlklub
  • Farum Sejlklub

Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2006 ranglistene blev

Europe Emil Børresen Sejlklubben Neptun Vejle
Laser Standard Nicolai Thorsell Kongelig Dansk Yachtklub
Laser Radial Alberte Holm Lindberg Aabenraa Sejl Club
29er Nikolai Kold og Bjørn Jørgsholm Kerteminde Sejlklub
Hobie 16 SPI Theis Coling og Magnus Nørbo Sejlklubben Køge Bugt
Yngling Marc Wain Pedersen, Morten Grønning og Kristian Schaldemose

Sundby Sejlforening

TORM Grandprix ranglister 2006

2005

Vinderne af TORM Junior Grandprix 2005 ranglistene blev

Optimist Magnus Kældsø Kerteminde Sejlklub/Svendborg Sunds Sejlklub
Zoom8 Frederik Thaarup Sejlklubben Køge Bugt
Hobie 405 Emil Landry og Kenni Gade Middelfart Sejlklub

TORM Junior Grandprix blev i 2005 afholdt af

  • Kerteminde Sejlklub
  • Sejlklubben Køge Bugt
  • Horsens Sejlklub
  • Helksingør Amatør Sejlklub
  • Skive Sejlklub

Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2005 ranglistene blev

Europe Rune Larsen Vallensbæk Sejlklub
Laser Mikkel Bonde Næstved Sejlklub
29er Joachim Gormsen og Peter Lang Yachtklubben Furesøen
Yngling Marc Wain Pedersen, Morten Grønning og Kristian Schaldemose
Sundby Sejlforening

TORM Grandprix ranglister 2005

2004

Vinderne af TORM Junior Grandprix 2004 ranglistene blev

Optimist Nicolai Sehested Kolding Sejlklub
Zoom8 Danni Nørgaard Fredericia Sejlklub
Hobie 405 Jonathan R. Knudsen og Martin Jensen
Helsingør Amatør Sejlklub

TORM Junior Grandprix blev i 2004 afholdt af

  • Helsingør Amatør Sejlklub
  • Horsens Sejlklub
  • Kerteminde Sejlklub
  • Egå Sejlklub
  • Roskilde Sejlklub

Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2004 ranglistene blev

Europe Jacob Ege Friis Kaløvig Bådelaug
Laser Kaspar Andresen Fåborg Sejlklub
29er Jesper Høeg, Kerteminde Sejlklub og Mathias Aggerbo Kaløvig Bådelaug

TORM Grandprix ranglister 2004

Til arrangører

Statutter, vejledning og skabeloner

Statutterne er det regelsæt hvorunder Grandprix-serien og de enkelte stævner afvikles. I vejledningen findes gode råd og retningsliner til arrangøren.

Endvidere er der udarbejdet skabeloner for indbydelse og sejladsbestemmelser til henholdsvis TORM Junior Grandprix og TORM Ungdoms Grandprix. Disse kan rekvireres i word-format af TORM Grandprix arrangører ved henvendelse til mikael@sejlsport.dk.

Læs arrangørens forpligtelser overfor Dansk Sejlunion og TORM (PDF).

Hvad er TORM DM

TORM JDM er for følgende klasser Optimist, Zoom 8 og Feva.Dansk Sejlunion afholder hvert år TORM Junior DM, TORM Ungdoms DM og TORM Junior Hold DM.

TORM UDM er for følgende klasser: E-jolle, Laser Radial, 29er og Hobie 16 SPI.

TORM Junior Hold DM afvikles i optimistjoller.

Vedr. aldersgrænser og andre bestemmelser for TORM Junior DM, TORM Ungdoms DM og TORM Junior Hold DM henvises til Dansk Sejlunions mesterskabsstatutter

Om TORM-stævner

TORM Grandprix-serien er Dansk Sejlunions junior- og ungdomsrangliste i de mest aktive bådklasser. Grandprix-serien er åben for alle sejlere uanset alder, mens deltagelse i TORM DM forudsætter, at sejlerens alder er inden for klassens aldersgruppe.

TORM-stævnerne planlægges i et samarbejde mellem klasseorganisationer, klubber og Dansk Sejlunion. Formålet med TORM-stævnerne er at tilbyde stævner for junior- og ungdomssejlere med en høj sportslig kvalitet, samtidig med at stævnerne er et socialt samlingspunkt for børn og unge sejlere på tværs af klasser.

At der til TORM-stævnerne er en høj sportslig kvalitet i sejladserne er desuden en vigtig del i udviklingen af talentsejlere. I sejlsportens aldersrelaterede træningskoncept (ATK) er én af træningsmetoderne, at sejlere udvikler sig bedst ved at træne efter ”Den danske model”. Udgangspunktet for ”Den danske model” er, at alle sejlere – på tværs af klasser, og inden for de enkelte klasser – i forskellige sammenhænge træner sammen og deler deres viden. I talentarbejdet er TORM-stævnerne med til at sikre, at de dygtigste sejlere i de enkelte klasser får mulighed for at konkurrere i større felter med spredning i sejlernes kompetenceniveau.

En styrke ved at mødes på tværs af klasserne er, at sejlerne bliver opmærksomme på andre jolletyper i forhold til jolleskift, uden det får indflydelse på de sociale relationer sejlerne imellem. På den måde er TORM-stævnerne tilrettelagt efter mantraet ”aktiviteter tiltrækker og relationer fastholder” – et mantra, der omhandler idræt for børn og unge i almindelighed.

TORMlogo_primaer_2016

Nyheder om TORM Grandprix

Senest opdateret: 13. september 2016