Dansk Sejlunion



7. august 2018 22:47 af Flemming Ø. Pedersen

Overblik - alle danske resultater fra VM i Aarhus

53 danske sejlere fordelt på 34 startnumre stiller op ved OL-klassernes Hempel World Sailing VM i Aarhus.

Her er det samlede overblik over alle danske resultater ved VM.
(dagens sejladser med fed) 

Følg nyheder fra VM på Facebook 

Status efter VM dag 9 - fredag d. 10. august 

49erFX (fridag)
4. Jena Mai Hansen - Katja Salskov-Iversen (1-18-1-7-6-16 Guld: 6-25-22-4-6-2)
6. Ida Marie Baad - Marie Thusgaard (1-16-3-3-4-2 Guld: 18-15-14-3-29-24)
16. Anne-Julie Foght Schütt - Iben Nielsby (6-21-UFD-2-11-7 Guld: 7-17-25-6-27-8)
47. Johanne Schmidt - Andrea Schmidt (25-17-28-19-16-17 Sølv: 23-3-19-15-2-23)

Laser Radial
3. Anne-Marie Rindom (4-3-2-18-2-2 Guld: 12-44-3-33 MR: 3)
48. Anna Munch (22-25-24-14-19-42 Guld: 33-55-8-48)
71. Sofie Slotsgaard (10-50-30-46-38-43 Sølv: 21-41-20-1)
102 Michala Høeg Norsell (46-57-49-42-49-52 Sølv: 23-23-42-25)
103. Julie Erhardsen (55-56-34-36-32-37 Sølv: 24-43-45-44)

49er 
11. Mads Emil Lübeck - Nikolaj Buhl (5-14-19-2-19-5 Guld: 1-15-2-16-7-22)
19. Jonas Warrer - Jacob Precht Jensen (10-7-21-23-3-6 Guld: 10-10-3-21-18-15)
28. Frederik Rask - Marcus Bay (16-12-17-8-2-7 Guld: 21-26-15-28-DNF-DNF)
50. Michael Hansen - Mathias Sletten (25-16-13-10-10-21 Sølv: 5-18-20-21-10-22)
66. Daniel Nyborg - Sebastian Wright Olsen (13-17-23-18-UFD-13 Bronze: 4-18-10-15-6-13)
68. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (21-26-9-22-8-27 Bronze: 5-19-5-4-17-BFD)
72. Joakim Salskov-Iversen - Anders Bigum (13-18-21-12-25-26 Bronze: 15-20-20-13-4-15)
80. Daniel Bjørnholt - Nicklas Heide (17-27-20-25-23-24 Bronze: 21-23-17-20-14-DNC)
84. Phillip Lyngbek - Laurits Vinter (26-29-19-22-27-24 Bronze: 23-26-26-23-25-17)

Nacra 17 
4. Lin Ea Cenholt - Christian Peter Lübeck (7-5-6-7-1-2-10 Guld: 5-21-3-5-19-5)
31. Anne-Line Lyngsø - Jakob Faarvang (10-4-21-10-DNF-26-7 Guld: 21-28-28-20-31-3)
34. Josephine Frederiksen - Christian Justesen (15-22-DNF-11-9-9-16 Guld: 33-UFD-31-31-34-33)
54. Josefine Nøjgaard - Jesper Vogelius (23-16-17-29-33-UFD-30 Sølv: 18-7)
66. Mathias Borreskov - Laura Kragh (33-27-23-25-30-26-32 Sølv: 13-BFD)
68. Natacha Saouma-Pedersen - Marcus Kirketerp (28-33-DNF-30-DNF-32-31 Sølv: 27-29)

RS:X (m) 
21. Sebastian Fleischer (12-7-2-11-27-16 Guld: 31-21-31-23-17-15)

RS:X (k) 
14. Lærke Buhl-Hansen (11-3-10-9-4-7 Guld: 13-23-9-12-31-25)

Laser Standard
77. Christian Rost (26-7-45-27-26-21 Sølv: UFD-30-31-10)

Finnjolle
35. André Højen Christiansen (19-20-22-22-19-7 Guld: 6-23-42-35)

Kitesurf (k)
9. Stine Juhl Jensen (8-8-DNC-DNC- DNC-DNC- DNC-DNC-9-8-DNC-DNC-9-DNC-DNC-DNC) 

Kitesurf (m)
23. Oliver Skov Hansen (8-10-9-8-11-10-9-9-10-8-6-10-7 Bronze: 4-3-3-2-5-1)
26. James Johnsen (8-6-8-11-10-10-9-10-7-9-7-10-8 Bronze: 3-5-2-8-DNC-8)
43. Jan Blæsild (16-16-16-15-16-15-15-14-14-DNC-15-16-10 Grp: 8-6-15-10-14-7 )
51. Martin Jensen (DNC-DNC-DNC-16-14-18-DNC-18-14-16-11-13-14 Grp: 5-4-5-9-2-4)
57. Martin Broesbøl (22-20-19-16-14-16-DNC-DNC-DNC-DNC-DNF-DNC-DNC Grp: DNC-DNC-DNC-DNC-DNC-DNF)

Status efter VM dag 8 - torsdag d. 9. august 

49erFX
4. Jena Mai Hansen - Katja Salskov-Iversen (1-18-1-7-6-16 Guld: 6-25-22-4-6-2)
6. Ida Marie Baad - Marie Thusgaard (1-16-3-3-4-2 Guld: 18-15-14-3-29-24)
16. Anne-Julie Foght Schütt - Iben Nielsby (6-21-UFD-2-11-7 Guld: 7-17-25-6-27-8)
47. Johanne Schmidt - Andrea Schmidt (25-17-28-19-16-17 Sølv: 23-3-19-15-2-23)

Laser Radial
3. Anne-Marie Rindom (4-3-2-18-2-2 Guld: 12-44-3-33)
48. Anna Munch (22-25-24-14-19-42 Guld: 33-55-8-48)
71. Sofie Slotsgaard (10-50-30-46-38-43 Sølv: 21-41-20-1)
102 Michala Høeg Norsell (46-57-49-42-49-52 Sølv: 23-23-42-25)
103. Julie Erhardsen (55-56-34-36-32-37 Sølv: 24-43-45-44)

49er 
7. Mads Emil Lübeck - Nikolaj Buhl (5-14-19-2-19-5 Guld: 1-15-2-16)
17. Jonas Warrer - Jacob Precht Jensen (10-7-21-23-3-6 Guld: 10-10-3-21)
23. Frederik Rask - Marcus Bay (16-12-17-8-2-7 Guld: 21-26-15-28)
50. Michael Hansen - Mathias Sletten (25-16-13-10-10-21 Sølv: 5-18-20-21-10-22)
66. Daniel Nyborg - Sebastian Wright Olsen (13-17-23-18-UFD-13 Bronze: 4-18-10-15-6-13)
68. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (21-26-9-22-8-27 Bronze: 5-19-5-4-17-BFD)
72. Joakim Salskov-Iversen - Anders Bigum (13-18-21-12-25-26 Bronze: 15-20-20-13-4-15)
80. Daniel Bjørnholt - Nicklas Heide (17-27-20-25-23-24 Bronze: 21-23-17-20-14-DNC)
84. Phillip Lyngbek - Laurits Vinter (26-29-19-22-27-24 Bronze: 23-26-26-23-25-17)

Nacra 17 
2. Lin Ea Cenholt - Christian Peter Lübeck (7-5-6-7-1-2-10 Guld: 5-21-3)
31. Anne-Line Lyngsø - Jakob Faarvang (10-4-21-10-DNF-26-7 Guld: 21-28-28)
31. Josephine Frederiksen - Christian Justesen (15-22-DNF-11-9-9-16 Guld: 33-UFD-31)
54. Josefine Nøjgaard - Jesper Vogelius (23-16-17-29-33-UFD-30 Sølv: 18-7)
66. Mathias Borreskov - Laura Kragh (33-27-23-25-30-26-32 Sølv: 13-BFD)
68. Natacha Saouma-Pedersen - Marcus Kirketerp (28-33-DNF-30-DNF-32-31 Sølv: 27-29)

RS:X (m) 
23. Sebastian Fleischer (12-7-2-11-27-16 Guld: 31-21-31)

RS:X (k) 
11. Lærke Buhl-Hansen (11-3-10-9-4-7 Guld: 13-23-9)

Laser Standard
77. Christian Rost (26-7-45-27-26-21 Sølv: UFD-30-31-10)

Finnjolle
35. André Højen Christiansen (19-20-22-22-19-7 Guld: 6-23-42-35)

Kitesurf (k)
9. Stine Juhl Jensen (8-8-DNC-DNC- DNC-DNC- DNC-DNC-9-8-DNC-DNC-9-DNC-DNC-DNC

Kitesurf (m)
23. Oliver Skov Hansen (8-10-9-8-11-10-9-9-10-8-6-10-7 Bronze: 4-3-3-2-5-1)
26. James Johnsen (8-6-8-11-10-10-9-10-7-9-7-10-8 Bronze: 3-5-2-8-DNC-8)
43. Jan Blæsild (16-16-16-15-16-15-15-14-14-DNC-15-16-10 Grp: 8-6-15-10-14-7 )
51. Martin Jensen (DNC-DNC-DNC-16-14-18-DNC-18-14-16-11-13-14 Grp: 5-4-5-9-2-4)
57. Martin Broesbøl (22-20-19-16-14-16-DNC-DNC-DNC-DNC-DNF-DNC-DNC Grp: DNC-DNC-DNC-DNC-DNC-DNF)

Status efter VM dag 7 - onsdag d. 8. august 

49erFX
4. Ida Marie Baad - Marie Thusgaard (1-16-3-3-4-2 Guld: 18-15-14)
12. Jena Mai Hansen - Katja Salskov-Iversen (1-18-1-7-6-16 Guld: 6-25-22)
18. Anne-Julie Foght Schütt - Iben Nielsby (6-21-UFD-2-11-7 Guld: 7-17-25)
46. Johanne Schmidt - Andrea Schmidt (25-17-28-19-16-17 Sølv: 23-3)

Laser Radial
3. Anne-Marie Rindom (4-3-2-18-2-2 Guld: 12-44)
53. Anna Munch (22-25-24-14-19-42 Guld: 33-55)
76. Sofie Slotsgaard (10-50-30-46-38-43 Sølv: 21-41-20)
101. Julie Erhardsen (55-56-34-36-32-37 Sølv: 24-43-45)
104 Michala Høeg Norsell (46-57-49-42-49-52 Sølv: 23-23-42)

49er (ingen sejladser i guldfeltet)
22. Mads Emil Lübeck - Nikolaj Buhl (5-14-19-2-19-5)
23. Frederik Rask - Marcus Bay (16-12-17-8-2-7)
26. Jonas Warrer - Jacob Precht Jensen (10-7-21-23-3-6)
46. Michael Hansen - Mathias Sletten (25-16-13-10-10-21 Sølv: 5-18)
63. Daniel Nyborg - Sebastian Wright Olsen (13-17-23-18-UFD-13 Bronze: 4-18)
66. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (21-26-9-22-8-27 Bronze: 5-19)
73. Joakim Salskov-Iversen - Anders Bigum (13-18-21-12-25-26 Bronze: 15-20 )
80. Daniel Bjørnholt - Nicklas Heide (17-27-20-25-23-24 Bronze: 21-23)
85. Phillip Lyngbek - Laurits Vinter (26-29-19-22-27-24 Bronze: 23-26)

Nacra 17 (fridag)
4. Lin Ea Cenholt - Christian Peter Lübeck (7-5-6-7-1-2-10)
27. Anne-Line Lyngsø - Jakob Faarvang (10-4-21-10-DNF-26-7)
31. Josephine Frederiksen - Christian Justesen (15-22-DNF-11-9-9-16)
59. Josefine Nøjgaard - Jesper Vogelius (23-16-17-29-33-UFD-30)
65. Mathias Borreskov - Laura Kragh (33-27-23-25-30-26-32)
68. Natacha Saouma-Pedersen - Marcus Kirketerp (28-33-DNF-30-DNF-32-31)

RS:X (m) (fridag)
17. Sebastian Fleischer (12-7-2-11-27-16)

RS:X (k) (fridag)
12. Lærke Buhl-Hansen (11-3-10-9-4-7)

Laser Standard
84. Christian Rost (26-7-45-27-26-21 Sølv: UFD-30-31)

Finnjolle
35. André Højen Christiansen (19-20-22-22-19-7 Guld: 6-23-42-35)

Kitesurf (k)
9. Stine Juhl Jensen (8-8-DNC-DNC- DNC-DNC- DNC-DNC-9) 

Kitesurf (m)
26. James Johnsen (8-6-8-11-10-10-9-10-7-9-7-10-8)
28. Oliver Skov Hansen (8-10-9-8-11-10-9-9-10-8-6-10-7)
48. Jan Blæsild (16-16-16-15-16-15-15-14-14-DNC-15-16-10)
52. Martin Jensen (DNC-DNC-DNC-16-14-18-DNC-18-14-16-11-13-14)
57. Martin Broesbøl (22-20-19-16-14-16-DNC-DNC-DNC-DNC-DNF-DNC-DNC)

  

Status efter VM dag 6 - tirsdag d. 7. august 

49erFX
1. Ida Marie Baad - Marie Thusgaard (1-16-3-3-4-2)
6. Jena Mai Hansen - Katja Salskov-Iversen (1-18-1-7-6-16)
18. Anne-Julie Foght Schütt - Iben Nielsby (6-21-UFD-2-11-7)
47. Johanne Schmidt - Andrea Schmidt (25-17-28-19-16-17)

Laser Radial
1. Anne-Marie Rindom (4-3-2-18-2-2 Guld: 12)
49. Anna Munch (22-25-24-14-19-42 Guld: 33)
79. Sofie Slotsgaard (10-50-30-46-38-43 Sølv: 21-41)
93. Julie Erhardsen (55-56-34-36-32-37 Sølv: 24-43)
103 Michala Høeg Norsell (46-57-49-42-49-52 Sølv: 23-23)

49er
22. Mads Emil Lübeck - Nikolaj Buhl (5-14-19-2-19-5)
23. Frederik Rask - Marcus Bay (16-12-17-8-2-7)
26. Jonas Warrer - Jacob Precht Jensen (10-7-21-23-3-6)
48. Michael Hansen - Mathias Sletten (25-16-13-10-10-21)
63. Daniel Nyborg - Sebastian Wright Olsen (13-17-23-18-UFD-13)
66. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (21-26-9-22-8-27)
70. Joakim Salskov-Iversen - Anders Bigum (13-18-21-12-25-26)
79. Daniel Bjørnholt - Nicklas Heide (17-27-20-25-23-24)
83. Phillip Lyngbek - Laurits Vinter (26-29-19-22-27-24)

Nacra 17
4. Lin Ea Cenholt - Christian Peter Lübeck (7-5-6-7-1-2-10)
27. Anne-Line Lyngsø - Jakob Faarvang (10-4-21-10-DNF-26-7)
31. Josephine Frederiksen - Christian Justesen (15-22-DNF-11-9-9-16)
59. Josefine Nøjgaard - Jesper Vogelius (23-16-17-29-33-UFD-30)
65. Mathias Borreskov - Laura Kragh (33-27-23-25-30-26-32)
68. Natacha Saouma-Pedersen - Marcus Kirketerp (28-33-DNF-30-DNF-32-31)

RS:X (m)
17. Sebastian Fleischer (12-7-2-11-27-16)

RS:X (k)
12. Lærke Buhl-Hansen (11-3-10-9-4-7)

Laser Standard
86. Christian Rost (26-7-45-27-26-21 Sølv: UFD-30)

Finnjolle
31. André Højen Christiansen (19-20-22-22-19-7 Guld: 6-23)

Kitesurf (k)
9. Stine Juhl Jensen (8-8-DNC-DNC- DNC-DNC- DNC-DNC-9) 

Kitesurf (m)
28. James Johnsen (8-6-8-11-10-10-9-10-7-9-7-10)
29. Oliver Skov Hansen (8-10-9-8-11-10-9-9-10-8-6-10)
49. Jan Blæsild (16-16-16-15-16-15-15-14-14-DNC-15-16)
52. Martin Jensen (DNC-DNC-DNC-16-14-18-DNC-18-14-16-11-13)
57. Martin Broesbøl (22-20-19-16-14-16-DNC-DNC-DNC-DNC-DNF-DNC)