Dansk Sejlunion



24. april 2018 16:55 af Flemming Ø. Pedersen

FØLG danskerne - World Cup Hyéres 24. - 29. april

Anne-Marie Rindom har vundet henholdsvis guld og bronze ved de to seneste World Cup-stævner - og senest sejlerede hun suverænt ved Trofeo Princesa Sofia. I Hyéres er hun med igen...

World Cup Hyéres sejles i dagene 24. - 29. april. 13 danske både er til start ved stævnet, der tæller som en vigtig forberedelse frem mod VM i Aarhus i august.

World Cup'en i Hyéres er traditionelt én af forårets største og vigtigste events for OL-klasserne. 

I sejles stævnet i dagene 24. - 29. april. 21 danske sejlere fordelt på 11 både og to surfboards er med på startlinjerne. 

Heriblandt er Anne-Marie Rindom, der skal forsøge at følge på hendes suveræne triumf ved Trofeo Princesa Sofia tidligere i april. Ved samme stævne opnåede surfer Sebastian Fleischer en 3. plads - han er med også i Hyéres... 

Følg daglige resultatopdateringer her på siden. Billeder og kommentarer fra sejlerne kan følges på sejlerlandsholdets Facebookside.

180424 Jr Wcs Hyeres 13834 9555Aa

RESULTATER - dag 5+6  (27.-28. april)  


49erFX 
2. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (4 MR)
15. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (-)

49er 
12. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (-)
21. Frederik Rask-Marcus Bay (-)
34. Michael Hansen-Mathias Sletten (-)
40. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (-)

Laser Radial 
3. Anne-Marie Rindom (46, 4 - 2 MR)
37. Anna Munch (6, 37)

Nacra 27
16. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (-)
27. Lin Ea Cenholt-Mathias Borreskov (-)

Finn
27. André Højen Christiansen (-)

RS:X (m)
11. Sebastian Fleischer (-)

RS:X (k)
21. Lærke Buhl-Hansen (-)

180425 Lvrl Wcs Hyeres 17038 1797Aa

RESULTATER - dag 4  (27. april)  


49erFX 
1. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (8, 1, 3, 15)
15. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (13, 27, 29, 13)

49er 
12. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (8)
21. Frederik Rask-Marcus Bay (37)
34. Michael Hansen-Mathias Sletten (35)
40. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (40)

Laser Radial 
3. Anne-Marie Rindom (7, 12)
46. Anna Munch (26, 10)

Nacra 27
16. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (7, 21, 20, 9)
27. Lin Ea Cenholt-Mathias Borreskov (BFD, 9, 19, 23)

Finn
27. André Højen Christiansen (19, 28)

RS:X (m)
11. Sebastian Fleischer (9, BFD, 13)

RS:X (k)
21. Lærke Buhl-Hansen (12, 13, 21)

180425 Lvrl Wcs Hyeres 17090 2175Aa

RESULTATER - dag 3  (26. april)  


49erFX 
3. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (7, 10)
11. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (14, 8)

49er 
15. Frederik Rask-Marcus Bay (18)
20. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (20)
31. Michael Hansen-Mathias Sletten (34)
40. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (38)

Laser Radial 
7. Anne-Marie Rindom (6, 17)
56. Anna Munch (46, 31)

Nacra 27
19. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (17, 23, 18)
24. Lin Ea Cenholt-Mathias Borreskov (18, 21, 23)

Finn
28. André Højen Christiansen (16, 23)

RS:X (m)
5. Sebastian Fleischer (12, 12)

RS:X (k)
26. Lærke Buhl-Hansen (18)

180425 Lvrl Wcs Hyeres 17086 2118Aa

RESULTATER - dag 2  (25. april)  


49erFX 
4. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (16, 25, 7)
15. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (14, 18, 3)

49er 
16. Frederik Rask-Marcus Bay (25, 10)
17. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (29, 4)
27. Michael Hansen-Mathias Sletten (12, 28)
40. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (39,35)

Laser Radial 
9. Anne-Marie Rindom (41, 13)
60. Anna Munch (56, 58)

Nacra 27
12. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (11, 9, 27)
23. Lin Ea Cenholt-Mathias Borreskov (BFD, 21, 15)

Finn
32. André Højen Christiansen (26, 33)

RS:X (m)
10. Sebastian Fleischer (4, 26, 11)

RS:X (k)
26. Lærke Buhl-Hansen (20, 15, 21)

180424 Jr Wcs Hyeres 12543 8264Aa

RESULTATER - dag 1  (24. april)  


49erFX 
1. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (1, 1)
19. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (14, 27)

49er 
13. Frederik Rask-Marcus Bay (35, 20, 3)
19. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (9, 18, 29)
30. Michael Hansen-Mathias Sletten (21, 35, 19)
38. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (31, 36, 30)

Laser Radial 
6. Anne-Marie Rindom (2, 18)
55. Anna Munch (36, 63)

Nacra 27
8. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (8)
13. Lin Ea Cenholt-Mathias Borreskov (13)

Finn
28. André Højen Christiansen (29, 27)

RS:X (m)
8. Sebastian Fleischer (4, 16, 13)

RS:X (k)
32. Lærke Buhl-Hansen (23, 31, 32)

180425 Lvrl Wcs Hyeres 17208 3092Aa