Dansk Sejlunion



26. oktober 2012 18:01

TORM Grandprix vindere hædret

Traditionen tro blev klasse-vinderne i årets samlede TORM Grandprix serie hyldet ved en reception hos TORM A/S i Tuborg Havn i Hellerup. Det skete sent fredag eftermiddag, hvor omkring 50 sejlere, forældre, samt repræsentanter fra TORM og Dansk Sejlunion var mødt op.

Administrerende direktør Jacob Meldgaard, TORM A/S, bød velkommen og fortalte om rederiet TORM, hvorefter direktør for TORM Fonden, Jens Bjergmose, uddelte vandrepræmier og gaver til de samlede vindere af TORM Grandprix serien 2012. Se billeder af vinderne nederst på siden.

Vinderne i de enkelte klasser blev:

Optimist - Piger
Amanda Ammundsen, Fredericia Sejlklub

Optimist - Drenge
Jeppe Rørholm Borch, Roskilde Sejlklub

Feva  XL
Peter Måhr og Jeppe Michaelsen, Sejlklubben Egensedybet

Zoom8 - Piger
Anna Munch, Kaløvig Bådelaug

Zoom8 - Drenge
Emil Tang, Kerteminde Sejlklub

Hobie 405
Emilie Jacobsen og Anne Katrine Løndorf, Middelfart Sejlklub

29er
Frederik Just Melson og Markus Oliver Nielsen, Middelfart Sejlklub

Europa - Piger
Anna Livbjerg, Kaløvig Bådelaug

Europa - Drenge
Lau Zachariassen, Frederikssund Marbæk Juniorsejlcenter

Hobie 16 SPI
Daniel- og Nicolaj Bjørnholt, Svendborg Sunds Sejlklub

Laser Standard
André Højen Christiansen, Sejlklubben Neptun Vejle

Laser Radial
Patrick Döpping, Egå Sejlklub


Vindere af lodtrækningen om et ophold på et TORM skib blev:
Malene Kjær, Brøndby Strands Sejlklub og Frederik Fink, Oure Sejlklub.

Se de samlede resultater fra TORM Grandprix-serierne her.

(Foto: Per Heegaard)

Amanda.jpg?

Optimist - Piger
Amanda Ammundsen, Fredericia Sejlklub

Jeppe.jpg

Optimist - Drenge
Jeppe Rørholm Borch, Roskilde Sejlklub

Anna_munch.jpg

Zoom8 - Piger
Anna Munch, Kaløvig Bådelaug

Emil_Tang.jpg

Zoom8 - Drenge
Emil Tang, Kerteminde Sejlklub

Emilie_Katrine.jpg

Hobie 405
Emilie Jacobsen og Anne Katrine Løndorf, Middelfart Sejlklub

Frederik_Markus.jpg

29er
Frederik Just Melson og Markus Oliver Nielsen, Middelfart Sejlklub

Lau.jpg

Europa - Drenge
Lau Zachariassen, Frederikssund Marbæk Juniorsejlcenter

Bjørnholt.jpg

Hobie 16 SPI
Daniel- og Nicolaj Bjørnholt, Svendborg Sunds Sejlklub

Andre.jpg

Laser Standard
André Højen Christiansen, Sejlklubben Neptun Vejle

Patrick.jpg

Laser Radial
Patrick Döpping, Egå Sejlklub

gruppe.jpg

?

?