Dansk Sejlunion



Dansk Sejlunions landshold

Sejlerlandsholdet

Sejlerlandsholdet er toppen af dansk sejlsport. Holdet består af sejlere med niveau svarende til top-10 ved VM.

Fornavn Efternavn Sejlklub Bådklasse 
Anne-Marie Rindom Horsens Sejlklub Laser Radial
Christian Peter Stephensen Lübeck KDY Nacra17
Lin Ea Cenholt KDY - Aarhus Sejlklub Nacra17
Sebastian Fleischer KDY RS:X-M
Marie Thusgaard Olsen Aarhus Sejlklub 49erFX
Ida Marie Baad Nielsen Aarhus Sejlklub 49erFX
Sarah Gunni Toftedal KDY -
Jena Mai Hansen Hellerup Sejlklub 49erFX
Katja Salskov Hellerup Sejlklub - Yachtklubben Furesøen 49erFX
Jonas Warrer KDY - Aarhus Sejlklub Finn
Udviklingslandsholdet

Udviklingslandsholdet består af sejlere med potentiale til Sejlerlandsholdet. Internationalt har sejlerne niveau svarende til top-25 ved VM.

Fornavn Efternavn Sejlklub Bådklasse 
Iben Nielsby Christensen Horsens Sejlklub 49erFX
Anne-Julie Foght Schütt Horsens Sejlklub 49erFX
Sofie Slotsgaard Fredericia Sejlklub - Egå Sejlklub Laser Radial
Frederik Rask Skovshoved Sejlklub 49er
Nikolaj Hoffmann Buhl Hellerup Sejlklub 49er
Klaes Meier-Andersen Aarhus Sejlklub - Skanderborg Junior Sejlklub 49er
Joakim Salskov-Iversen Hellerup Sejlklub 49er
Carl Emil Baad Nielsen Aarhus Sejlklub 49er
Jakob Faarvang Kaløvig Bådelaug Nacra17
Katrine Bendix Krogh Kaløvig Bådelaug 49erFX
Anne-Line Lyngsø Thomsen Kaløvig Baadelaug Nacra17
Marcus Bay Hellerup Sejlklub 49er
Jesper Vogelius Kaløvig Bådeluag Nacra17
Josephine Frederiksen Svendborg Sunds Sejlklub Nacra17
André Højen Aarhus Sejlklub - Sejlklubben Neptun Vejle Finnjolle
Mads Emil Lübeck KDY 49er
Mathias lehm Sletten Aarhus Sejlklub 49er
Line Just Emsvang Kaløvig Bådelaug 49erFX
Michael Hansen Fredericia Sejlklub Laser Standard
Markus Oliver Nielsen Middelfart Sejlklub 49er
Tobias Hemdorf Kaløvog Bådelaug 49er
Sebastian Byrsting Aarhus Sejlklub 49er
Martin Aamann Jessen Egå Sejlklub Laser Standard
Ungdomslandsholdet

Ungdomslandsholdet består af unge sejlere i alderen 15-23 år. Sejlerne har niveau svarende til top-10 ved Ungdoms-VM.

Fornavn Efternavn Sejlklub Bådklasse
Marcus Piron Kirketerp KDY 49er
Sebastian Emil Wright Olsen KDY - Yachtklubben Furesøen 49er
Patrick  Døpping Egå Sejlklub Laser Standard
Kristian Valentin Medina Præst Kaløvig Bådelaug Europajolle
Laura Kragh Frederiksen Egå Sejlklub Laser Radial
Anna Munch Kaløvig Bådelaug -
Frederik Andersen Holbæk Sejlklub Europajolle
Casper Ladefoged KDY 29er
Kenneth Frederiksen Sønderborg Yacht Club Laser Radial
Jakob Precht Jensen Aarhus Sejlklub 29er
Andrea Schmidt Kaløvig Bådelaug 29er
Natacha Violet Saouma-Pedersen KDY 29er
Johanne Schmidt Kaløvig Bådelaug 29er
Andreas Krabbe-Christensen KDY Laser Radial
Gustav Dalkiær Skydsgaard KDY Laser Standard
Jens-Philip Dehn-Toftehøj KDY 29er
Julie Erhardsen Kaløvig Bådelaug Europajolle
Kraftcentergruppen

Kraftcentergruppen består af sejlere med potentiale til en karriere på internationalt niveau – for nogles vedkommende olympisk niveau. Sejlerne er tilknyttet et kraft- eller talentcenter.

Fornavn Efternavn Sejlklub Bådklasse
Simon Olsen Aarhus Sejlklub -
Sebastian Hedegaard Kaløvig Bådelaug Europajolle
Mads Fuglbjerg Aarhus Sejlklub 29er
Michala Høeg Norsell KDY Laser Radial
Laura Topsøe-Jensen Frederica Sejlklub Laser Radial
Frederik Fomsgaard Bruun Aarhus Sejlklub 29er
Mikkel Korsby Egå Sejlklub RS:X
Peter Måhr Sejlklubben Egensedybet 49er
Laurits Vinter Aarhus Sejlklub 49erFX
Nikolai Tiedemann Kaløvig Bådelaug Europajolle
Josefine Bjørndal Robl Kaløvig Bådelaug Europajolle
Rune Cramer Skive Sejlklub Europajolle
Christian Jørgensen Yachtklubben Furesøen Laser Standard
Elizabeth Sander Yachtklubben Furesøen 29er
Malene Stenius Petersen Kolding Sejlklub Europajolle
Nicklas Højegaard Yachtklubben Furesøen 29er
Nicolai Bækgaard Yachtklubben Furesøen 29er
Phillip Lyngbek Skovshoved Sejlklub 49erFX
Nicolai Mikkelsen Sejlklubben Køge Bugt Laser Radial
Veronica Torp Yachtklubben Furesøen 29er
Josefine Nøjgaard Faaborg Sejlklub 29er
Christian Torp Yachtklubben Furesøen 49erFX
Anders From Laursen Helleup Sejlklub Laser Standard
Josephine Heegaard Egå Sejlklub -
Christian Winkler Horsens Sejlklub - Egå Sejlklub Laser Radial
Mathias Hedegaard Kaløvig Bådelaug Europajolle
Ditlev Kenting
Laura Zeeberg Hellerup 49erFX
Kristine Maurtizen
Christian Kragh Jespersen Sejlklubben Esrum Sø RS:X
Nicklas Heide-Jørgensen Svendborg Sunds Sejlklub Nacra17
Sebastian Yde Hedegaard Kaløvig Bådelaug Europajolle
Emil Munch Kaløvig Bådelaug Nacra17
Mathias Bruun Borreskov Kaløvig Bådelaug Nacra17
Lauritz Walsøe KDY Laser Radial
Marcus Langagergaard Aarhus Sejlklub 29er
Mie Elbek Kaløvig Bådelaug Europajolle
Peter Joos KDY 29er
Scott Kenneth Hansen Egå Sejlklub Laser Radial
Victor Ladefoged KDY 29er
Cille Smedegaard KDY 49erFX

Senest opdateret: 13. februar 2017