Dansk Sejlunion



Danske OL-deltagere

Flemming Ø. Pedersen/Dansk Sejlunion.
Foto: Flemming Ø. Pedersen/Dansk Sejlunion.

De danske OL-sejlere og resultater gennem tiden.

2012 - London, Weymouth

Sejladser i Star, Elliot 6m (matchrace), Finnjolle, 49er, 470, Laser, Laser Radial og RS:X.

Resultater
Sølv i Finnjolle: Jonas Høgh-Christensen.
Bronze i 49er: Allan Nørregaard og Peter Lang.
10. plads i matchrace: Lotte Meldgaard, Susanne Boidin og Tina Schmidt Gramkov.
11. plads i Star: Michael Hestbæk og Claus Olesen.
13. plads i Laser Radial: Anne-Marie Rindom.
16. plads i 470: Henriette Koch og Lene Sommer.
19. plads i Laser: Thorbjørn Schierup.
29. plads i RS:X: Sebastian Fleischer.

2008 - Beijing, Qingdao

Sejladser i Yngling, Star, Tornado, 49er, 470, Finnjolle, Laser, Laser Radial og RS:X.

Resultater
Guld i 49er: Jonas Warrer og Martin Kirketerp.
6. plads i Finnjolle: Jonas Høgh-Christensen.
19. plads i RS:X: Bettina Honoré.
23. plads i Laser: Anders Nyholm.
24. plads i RS:X: Jonas Kældsø.

2004 - Athen

Sejladser i Yngling, Star, Tornado, 49er, 470, Finnjolle, Laser, Europajolle og Mistral.

Resultater
Bronze i Yngling: Dorte O. Jensen, Christina Borregaard-Otzen og Helle Jespersen.
Bronze i Europajolle: Signe Livbjerg.
6. plads i 470/K: Susanne Ward og Michaela Meehan (tidl. Ward).
9. plads i Star: Niklas Holm og Claus Olesen.
9. plads i Finnjolle: Jonas Høgh-Christensen.
13. plads i 49er: Michael Hestbæk og Dennis Dengsø.
22. plads i Laser: Anders Nyholm.
25. plads i 470: Kristian Kjærgaard og Mads Møller.

2000 - Sydney

Sejladser i Soling, Star, Tornado, 49er, 470, Finnjolle, Laser, Europajolle og Mistral M/K.

Resultater
Guld i Soling: Jesper Bank, Henrik Blakskjær og Thomas Jacobsen.
9. plads i 49er: Michael Hestbæk og Jonatan Persson.
10. plads i 470/K: Susanne Ward og Michaela Ward.
10. plads i Europajolle: Kristine Roug.
13. plads i Tornado: Stig og Helene Raagaard Hansen.
14. plads i Laser: Peder Rønholt.
20. plads i Finnjolle: Lasse Hjortnæs.

1996 - Atlanta, Savannah

Sejladser i Soling, Star, Europajolle, Laser, Finnjolle, 470, Tornado og Mistral.

Resultater
Guld i Europajolle: Kristine Roug.
6. plads i Soling: Stig Westergaard, Jan Eli Andersen og Jens Bojsen-Møller.
6. plads i 470/K: Susanne Ward og Michaela Ward.
9. plads i Star: Michael Hestbæk og Martin Hjelsberg.
17. plads i Laser: Jens Eckhardt.
17. plads i Mistral: Morten Egeblad.
21. plads i Finnjolle: Bjørn Westergaard.

1992 - Barcelona

Sejladser i Soling, Star, Tornado, Flying Dutchman, 470, Finnjolle, Europajolle og Lechner-sejlbræt.

Resultater
Guld i Soling: Jesper Bank, Steen Secher og Jesper Seier.
Bronze i FD: Jørgen og Jens Bojsen-Møller.
16. plads i Tornado: Lars Hendriksen og Anette Ree Andersen.
12. plads i Finnjolle: Stig Westergaard.
9. plads i Star: Benny Andersen og Mogens Just.
19. plads i 470/M Hans Jørgen Riber og Jesper Pilegaard.
13. plads i 470/K: Susanne Ward og Marianne Halfdan.
5. plads i Europajolle: Dorte O. Jensen.
17. plads i Lechner: Morten Egeblad.

1988 - Seoul, Pusan

Sejladser i Soling, Star, Tornado, Flying Dutchman, 470, Finnjolle og Lechner-sejlbræt.

Resultater
Guld i FD: Jørgen Bojsen-Møller og Christian Grønborg.
Bronze i Soling: Jesper Bank, Steen Secher og Jan Mathiasen.
5. plads i Finnjolle: Lasse Hjortnæs.
11. plads i Star: Anders Geert Jensen og Mogens Just Mikkelsen.
15. plads i Tornado: Paul Elvstrøm og Trine Elvstrøm.
14. plads i 470/K: Mette Munck og Lone Sørensen.
21. plads i 470/M: Hans og Paul Natorp.

1984 - Los Angeles

Sejladser i Soling, Star, Flying Dutchman, 470, Tornado, Finnjolle og Windglider.

Resultater
4. plads i Tornado: Paul og Trine Elvstrøm.
4. plads i FD: Jørgen og Jacob Bojsen-Møller.
12. plads i Soling: Jesper Bank, Thomas Andersen og Jan Mathiasen.
12. plads i Finnjolle: Lasse Hjortnæs.

1980 - Moskva, Tallinn

Sejladser i Soling, Star, Flying Dutchman, Tornado, 470 og Finnjolle.

Resultater
Guld i Soling: Poul Richard Høj Jensen, Valdemar Bandolowski og Erik Hansen.
Sølv i Tornado: Peter Due og Per Kjærsgaard.
5. plads i Star: Jens Christensen og Morten Nielsen.
6. plads i FD: Jørgen og Jacob Bojsen -Møller.
13. plads i Finnjolle: Lasse Hjortnæs.

1976 - Montreal, Kingston

Sejladser i Soling, Tempest, Tornado, Flying Dutchman, 470 og Finnjolle.

Resultater
Guld i Soling: Poul Richard Høj Jensen, Valdemar Bandolowski og Erik Hansen.
6. plads i Tempest: Claes og Finn Thunbo Christensen.
9. plads i Tornado: Peter Due og Per Kjærsgaard.
12. plads i 470: Lars Lønberg og Dan Ibsen.
14. plads i Finnjolle: Jørgen Lindhardtsen.

1972 - München, Kiel

Sejladser i Drage, Star, Tempest, Soling, Flying Dutchman og Finnjolle.

Resultater
7. plads i Drage: Poul Richard Høj Jensen, Frank Høj Jensen og Gunnar Dahlgaard.
7. plads i FD: Hans Fogh og Ulrich Borch.
13. plads i Soling: Paul Elvstrøm, Jan Kjærulff og Valdemar Bandolowski.
17. plads i Tempest: Mogens Larsen og Klaus Føge Jensen,
19. plads i Finnjolle: Steen Kjølhede.

1968 - Mexico, Acapulco

Sejladser i 5,5 Meter, Drage, Star, Flying Dutchman og Finnjolle.

Resultater
Sølv i Drage: Aage Birch, Paul Lindemark -Jørgensen og Niels Peter Marcussen.
4. plads i Star: Paul Elvstrøm og Poul Mik-Meyer.
13. plads i 5,5 Meter: William Berntsen, Erik Johansen og Niels-Christian Kjærgaard Hansen.
16. plads i FD: Hans Fogh og Niels Jensen.
18. plads i Finnjolle: Henning Wind.

1964 - Tokyo, Osaka

Sejladser i Star, Drage, Flying Dutchman, 5,5 Meter og Finnjolle.
 
Resultater
Guld i Drage: Ole Berntsen, Ole Poulsen og Chr. Büllow.
Bronze i Finnjolle: Henning Wind.
4. plads i FD: Hans Fogh og Ole Gunnar Petersen.
12. plads i 5,5 Meter: William Berntsen, Per Holm og Kari-Christian Lassen.

1960 - Rom, Napoli

Sejladser i 5,5 Meter, Drage, Star, Flying Dutchman (FD) og Finnjolle. Danmark var den mest vindende nation med en guldmedalje og to sølvmedaljer.

Resultater
Guld i Finnjolle: Paul Elvstrøm.
Sølv i 5,5 Meter: William Berntsen, Søren Hancke og Steen Christensen.
Sølv i FD: Hans Fogh og Ole Gunnar Petersen.
6. plads i Drage: Aage Birch, Paul Lindernark-Jørgensen og Niels Peter Marcussen.

1956 - Melbourne

Sejladser i 5,5 Meter, Drage, Star, Sharpie og Finnjolle.

Resultater
Guld i Finnjolle: Paul Elvstrøm.
Sølv i Drage: Ole Berntsen, Chr, Büllow og Cyril Andresen.

1952 - Helsinki

Sejladser i 6 Meter, 5.5 Meter, Drage, Star og Finnjolle.

Resultater
Guld i Finnjolle: Paul Elvstrøm.
5. plads i Drage: Ole Berntsen, William Berntsen og Aage Birch.
11. plads i 5,5 Meter: Poul Ohff, H. Christensen og Ingemann B. Jensen.

1948 - London, Torquay

Sejladser i 6 Meter, Drage, Star, Swallow og Firefly-jolle.

Resultater
Guld i Firefly: Paul Elvstrøm.
Bronze i Drage: William Berntsen, Ole Berntsen og Klaus Baess.
10. plads i 6 Meter: T.M. La Cour, Hans Sørensen, Sven Iversen, Bruno Clausen og René La Cour.
5. plads i Swallow: J. Rathje og Nolly Petersen.

1936 - Berlin

Dansk deltagelse i 8 Meter og Olympiajolle.

Resultater
8. plads i 8 Meter (10 deltagere i klassen): Valdemar Hansen, Carl Viggo Berntsen, Otto Danielsen, Vagn Kastrup, Niels Schibbye, Hans Tholstrup og Mogens Fensbo.
12. plads i Olympiajolle: Sigurd Christensen.

1932 - Los Angeles

Ingen dansk deltagelse.

1928 - Amsterdam

Dansk deltagelse i 6 Meter og 12 fods jolle.

Resultater
Sølv i 6 Meter: William Vett, N.O. Møller, Aage Høy-Petersen, Peter Schlütter.
7. plads i 12 fods jolle: P. Andersen, som kom i finalen, hvor han i de to første sejladser blev nr. 5 og 7, men opgav at gennemføre de to sidste sejladser.

1924 - Paris

Dansk deltagelse i 6 Meter og olympisk én-mandsjolle.

Resultater
Sølv i 6 Meter: William Vett, Knud Degn, Christian Nielsen og Svend Nielsen.
Jollen blev sejlet af Aage Høy-Petersen, der blev registreret for en 12. plads.

1920 - Antwerp

Kun 14 nationer deltog i sejlsportskonkurrencerne. Ingen dansk deltagelse.

1912 - Stockholm

Sejladser i 12, 10, 8 og 6 Meter-klasser. Danmark deltog i 6 Meter.

Resultat
Sølv - H. Meulengracht-Madsen, skipper, besætning: Steen Herschend og Sven Thomsen.

1908 - London

Sejlsporten var tilbage på det olympiske program, men uden dansk deltagelse.

1904 - St. Louis

Mississippi var bestemt ikke egnet til sejlsport, så der blev ikke afholdt sejlsportskonkurrencer dette år.

1900 - Paris

Sejlsport er for første gang på det olympiske program. Ingen dansk deltagelse.

Senest opdateret: 3. juni 2016