Dansk Sejlunion



Dansk Sejlunions landshold

Sejlerlandsholdet

Sejlerlandsholdet er toppen af dansk sejlsport. Holdet består af sejlere med niveau svarende til top-10 ved VM.

Sejler Sejlklub Bådtype
Anne-Marie Rindom Horsens Sejlklub Laser Radial
Christian Peter Stephensen Lübeck KDY Nacra 17
Lin Ea Cenholt KDY/Aarhus Sejlklub Nacra 17
Sebastian Fleischer KDY RS:X
Marie Thusgaard Olsen Aarhus Sejlklub 49erFX
Ida Marie Baad Nielsen Aarhus Sejlklub 49erFX
Jena Mai Hansen Hellerup Sejlklub 49erFX
Katja Salskov-Iversen Hellerup Sejlklub - Yachtklubben Furesøen 49erFX
Jonas Warrer KDY/Aarhus Sejlklub 49er/M32
Anne-Julie Foght Schütt Horsens Sejlklub 49erFX
Iben Nielsby Christensen Horsens Sejlklub 49erFX

DSTlogo _web _box


Se sejlerlandsholdets hjemmeside på 
danishsailingteam.com

Udviklingslandsholdet

Udviklingslandsholdet består af sejlere med potentiale til Sejlerlandsholdet. Internationalt har sejlerne niveau svarende til top-25 ved VM. 

Sejler Sejlklub Bådtype
Frederik Rask SKS/Hellerup Sejlklub 49er
Marcus Bay Hellerup Sejlklub 49er
Nikolaj Hoffmann Buhl KDY 49er
Mads Emil Lübeck KDY 49er
Klaes Meier-Andersen Aarhus Sejlklub 49er
Carl Emil Baad Nielsen Aarhus Sejlklub 49er
Joakim Salskov-Iversen Hellerup Sejlklub 49er
Markus Oliver Nielsen Hellerup Sejlklub 49er
Daniel Nyborg KDY 49er
Sebastian Emil Wright Olsen YF/HS/KDY 49er
Jakob Precht Jensen Aarhus Sejlklub/KDY 49er
Mathias lehm Sletten Aarhus sejlklub 49er
Michael Hansen FS 49er
Mathias Bruun Borreskov Kaløvig Bådelaug Nacra 17
Anette Viborg Horsens Sejklub Nacra 17
Katrine Bendix Krogh Kaløvig Bådelaug 49erFX
Christian Justesen Skive Windsurf Klub Nacra 17
Josephine Frederiksen Kaløvig Sejlklub Nacra 17
Natacha Violet Saouma-Pedersen KDY Nacra 17
Marcus Kirketerp KDY Nacra 17
André Højen Christiansen SNV Finn
Line Just Emsvang Kaløvig Bådelaug 49erFX
Patrick Döpping Egå Sejlklub Laser Standard
Christian Guldberg Rost Egå Sejlklub Laser Standard
Lærke Buhl-Hansen Aarhus Sejlklub RS:X
Sebastian Kornum Skive Windsurf Klub Windfoil
Jakob Faarvang Kaløvig Bådelaug Nacra 17
Anne-Line Lyngsø Thomsen Kaløvig Bådelaug Nacra 17

Ungdomslandsholdet

Ungdomslandsholdet består af unge sejlere i alderen 15-23 år. Sejlerne har niveau svarende til top-10 ved Ungdoms-VM.

Sejler Sejlklub Bådtype
Andrea Schmidt Kaløvig Bådelaug 49erFX
Johanne Schmidt Kaløvig Bådelaug 49erFX
Anna Munch Kaløvig Bådelaug Laser Radial
Laura Kragh Frederiksen Egå Sejlklub Laser Radial
Kristian Præst Kaløvig Bådelaug Europajolle
Julie Erhardsen Kaløvig Bådelaug Laser Radial
Kenneth Frederiksen Sønderborg Yacht Club Laser Radial
Andreas Krabbe-Christensen KDY Laser Radial
Gustav Dalkiær Skydsgaard KDY Laser Standard
Michala Norsell KDY Laser Radial
Mads Fuglbjerg Aarhus sejlklub 29er
Frederik Fomsgaard Aarhus Sejlklub 29er
William Johannesen KDY Nacra 17
Johan Schubert Horsens sejlklub Laser Radial
Emil Lund Ho Bugt Sejlklub RS:X
Oliver Hansen Holbæk Sejlklub Kite

Kraftcentergruppen

Kraftcentergruppen består af sejlere med potentiale til en karriere på internationalt niveau – for nogles vedkommende olympisk niveau. Sejlerne er tilknyttet et kraft- eller talentcenter.

Sejler Sejlklub Bådtype
Christian Jørgensen Yachtklubben Furesøen Finn
Anders Brandi Yde Aarhus Sejlklub Europajolle
Mie Elbek Kaløvig Bådelaug Europajolle
Josefine Nøjgaard Faaborg Sejlklub 29er
Malene Stenius Petersen Kaløvig Bådelaug Europajolle
Anders From Laursen Hellerup Sejlklub Laser Standard
Pi Sestoft Kaløvig Bådelaug Kite
Laurits Vinter Aarhus Sejlklub 29er
Rune Cramer Kaløvig Bådelaug Europajolle
Nicklas Højegaard KDY 29er
Nikolai Tiedemann Kaløvig Bådelaug Europajolle
Johannes Birkholm Kaløvig Bådelaug Laser Radial
Laura Steenstrup Zeeberg Hellerup Sejlklub 49erFX
Jesper Vogelius Kaløvig Bådelaug Nacra 17
Cille Smedegaard Skovshoved sejlklub Nacra 17
Nicklas Heide Svendborg Sund Sejlklub 49er
Daniel Bjørnholt Svendborg/Aarhus 49er
Mads Poder Witzke Hellerup Sejlklub 29er
Christian Kragh Jespersen Sejlklubben Esrum Sø RS:X
Phillip Lyngbæk KDY/HS -
Tobias Kirk Aarhus Sejlklub -
Jens Eskildsen Kaløvig Bådelaug -
Marcus Langagergaard Aarhus Sejlklub 29er
Johan Søe Aarhus Windsurfing Klub RS:X
Henrik Sø Kristensen Kaløvig Bådelaug Europajolle
Marie Præst Kaløvig bådelaug Europajolle
Pernilla Lindnér Hellerup Sejlklub 49erFX

Senest opdateret: 6. august 2018