Dansk Sejlunion



Find en sejlerskole

Nedenstående er en liste over klubber med sejlerskole. Ønsker du at vide mere om klubberne, kan du gå på opdagelse på deres hjemmesider du finder via kluboversigten.

Certificeret sejlerskole
Dansk Sejlunion certificerer nogle sejlerskoler. For at blive certificeret skal sejlerskolen dokumentere, hvorledes de arbejder med udvalgte områder; fx uddannelse af instruktører, sikkerhed, forsikringsforhold og retningslinjer for kursister.

Hvis dokumentationen lever op til de normer, man kan stille til en sejlerskole, bliver klubbens sejlerskole certificeret. Materialet, som ligger til grund for certificeringen, skal være offentligt tilgængeligt og kan derfor oftest findes på klubbens hjemmeside.

De certificerede sejlerskoler er markeret i oversigten med fed tekst.

Navn E-mail
Birkerød Sejlklub torben@bisk.dk
Bogense Sejlklub bs@bogense-sejlklub.dk
Brøndby Strand Sejlklub bss@bss.dk
Djurs sejlerskole freja12@stofanet.dk
Egmonthøjskolens Sejlklub mail@egmont-hs.dk
Farum Sejlklub -
Fredericia Sejlklub -
Frederikshavn Sejlklub -
Frederikssund Sejlklub laularsen158@hotmail.com
Frederiksværk Sejlklub ij@kabelmail.dk
Fåborg Sejlklub sejlerskole@faaborg-sejlklub.dk
Gilleleje Sejlklub steen.billenstein@webspeed.dk
Grenaa Sejlklub jm@brander.me
Hadsund Sejlklub christensen.jens.peter@gmail.com
Hellerup Sejlklub -
Helsingør Amatør Sejlklub sejl@has-sejlklub.dk
Hillerød Sejlklub -
Hobro Sejlklub christensen.jens.peter@gmail.com
Holbæk Sejlklub allan.hvid.olsen@hotmail.dk
Hornbæk Bådeklub -
Horsens Sejlklub kdj@horsensbioenergi.dk
Hou Bådelaug -
Hvidovre Sejlklub Suset seniorskolen@hvidovresejlklub.dk
Ishøj Sejlklub -
Juelsminde Sejlklub -
Jyllinge Sejlklub info@jyllingesejlklub.dk
Kaløvig Bådelaug jens@kblsail.dk
Kastrup Sejlklub walther@risom.info
KDY (Rungsted) kdy@kdy.dk
Kerteminde Sejlerskole steen@a-s-f.dk
Kolding Bådelaug p.arends@live.dk
Kolding Sejlklub j.harders@privat.dk
Korsør Sejlklub korsoersejlklub.sejlerskole@gmail.com
Kragenæs Sejlklub sejlerskolen@ks-sejlklub.dk
Kvindelig Sejlklub nye@kvindelig-sejlklub.dk
Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub skole@kas.dk
Køge Sejlklub sejlskole@koegesejlklub.dk
Lemvig Sejlklub -
Marselisborg Sejlklub sejlerskolen@marselisborgsejlklub.dk
Marbæk Sejl- og Motorbådsklub laularsen158@hotmail.com
Middelfart Sejlklub sh-trolle@webspeed.dk
Nakskov Sejlklub -
Nibe Sejlklub -
Nivå Bådelaug sejlerskolen@nivaabaadelaug.dk
Nyborg Sejlforening sejlerskole@nyborgsejlforening.dk
Nykøbing Sj. Sejlklub -
Odense Sejlklub jovi@c.dk
Oure Idrætshøjskoles Sejlklub -
Præstø Sejlklub volmar.buhl.laustsen@mail.dk
Randers Sejlklub rsk@randers-sejlklub.dk
Ringkøbing Sejlklub pm@petermaarup.dk
Roskilde Sejlklub postmaster@roskilde-sejlklub.dk
Rudkøbing Sejlklub soerensen@post4.tele.dk
Rønbjerg Sejlklub duelund@indbakke.dk
Sejlforeningen "VIKINGEN" thal@post12.tele.dk
Sejlklubben "Bugten" Århus -
Sejlklubben "Lynæs" knold@knolds.dk
Sejlklubben Ebeltoft Vig -
Sejlklubben Egensedybet -
Sejlklubben Esrum Sø lars.langskov@gmail.com
Sejlklubben Greve Strand sgs@sgs-greve.dk
Sejlklubben København sejlskolen@sejlklubbenkbh.dk
Sejlklubben Køge Bugt torben@bergenhagen.dk
Sejlklubben Limfjorden (Aalborg) p.f.n@stofanet.dk
Sejlklubben Lynetten info@lynetten.dk
Sejlklubben Neptun Vejle skole@snv.dk
Sejlklubben Rødvig Stevns -
Sejlklubben Snekken Vordingborg -
Sejlklubben Sundet skoleudvalg@sundet.dk
Silkeborg Sejlklub thomas@stabell.dk
Skive Sejlklub bestyrelsen@skivesejlklub.dk
Skovshoved Sejlklub mail@skovshoved-sejlklub.dk
Skuldelev Sejlklub -
Skælskør Amatør-Sejlklub -
Skærbæk Bådeklub henrik@boerupsand.dk
Snekkersten Skotterup Sejlklub kasserer@sssejlklub.dk
Struer Sejlklub -
Sundby Sejlforening cdogjal@youmail.dk
Svendborg Sunds Sejlklub sss@sss.dk
Sydkystens Sejlklub -
Sønderborg Yacht-Club reugboe@icloud.com
Taarbæk Sejlklub -
Vallensbæk Sejlklub vsk@vallensbaek-sejlklub.dk
Vedbæk Sejlklub c.moeller@tdcadsl.dk
Veddelev Strands Bådelaug sejlerskolen@vsb.dk
Virksund Sejlklub melgaard@dj-freelance.dk
Yachtklubben Furesøen info@yachtklubben.dk
Øresunds Sejlklub Frem sejlerskolen@oesf.dk
Aabenraa Sejl Club sejlerskole@aabenraa-sejlclub.dk
Aalborg Sejlklub stb@stofanet.dk
Aarhus Sejlklub sejlerskolen@aarhussejlklub.dk       

Senest opdateret: 10. december 2015